Zdrowie oczu: Tharpanam
Według Ajurwedy zdrowie oczu zapewnia równowaga pięciu elementów składających się na materię: Ziemi, Ognia, Powietrza, Wody i Przestrzeni. Ziemia (Prithvi) kontroluje mięśnie oka, Ogień (Tejas) rządzi naczyniami krwionośnymi, Powietrze (Vayu) odpowiada za kolor oczu, Woda (Apu) kontroluje białka, a Przestrzeń (Akasha) odpowiada za kanaliki łzowe. Za sprawność i zdrowie oczu odpowiada również subdosza Pitty - Alochaka Pitta, która z wiekiem słabnie i traci równowagę, co powoduje coraz gorszą kondycję oczu.
Dlatego tak ważne jest, aby dbać o oczy przez całe życie, zapobiegać ich przemęczeniu i zagrażającym im chorobom. Kondycja oczu jest związana z kondycją całego organizmu, a ten z dietą, czyli składnikami odżywczymi, jakie dostarczamy swojemu ciału. Czyli, jak to w Ajurwedzie: dieta to podstawa.
Akshitharpanam lub netratharpanam to zabieg terapeutyczny poświęcony oczom, a przy okazji łagodzący inne dolegliwości związane z obszarem oczy-nos.
Zabieg polega na stopniowym wypełnieniu olejem lub ghee "miseczki" utworzonej wokół oczu za pomocą ogranicznika z ciasta lub pasty ziołowej. Zarówno olej jak i ghee są odpowiednio doprawione leczniczymi ziołami. Składniki dopasowuje się do konstytucji pacjenta i jego kondycji zdrowotnej. Pierwsza sesja trwa od 10-35 minut. Czas aplikacji leku wydłużany jest stopniowo każdego dnia aż do maksymalnej wartości 50 minut. Zabieg powtarza się przez minimum siedem dni, w razie potrzeby przez 21 dni. Jednorazowy zabieg przynosi oczom ulgę i usuwa zmęczenie, ale nie zapewnia trwałych rezultatów terapeutycznych.
Proces tarpanam oczyszcza oczy i wzmacnia nerwy wzrokowe, przyczyniając się do poprawy wzroku. Redukuje bóle oczu, podrażnienia, suchość, napięcie, zmęczenie, efekty naświetlenia. Zapobiega degeneracyjnym chorobom oczu (katarakta), przynosi poprawę w retinopatii. Wspomaga leczenie astygmatyzmu. Wzmacnia mięśnie oczne i poprawia kondycję powiek. Poprawiając kondycję skóry, redukuje sińce i cienie pod oczami.
Korzyści płynące z tharpanam:
- poprawa mikrokrążenia
- wzmocnienie nerwu wzrokowego
- wzmocnienie mięśni oczu
- łagodzenie podrażnień
- leczenie syndromu suchych oczu
- łagodzenie bólu i pieczenia
- odżywienie skóry
- redukcja sińców pod oczami
- poprawa widzenia
- zapobieganie degeneracyjnym chorobom oczu, takim jak katarakta.
Ponadto zabieg stosuje się wspomagająco przy leczeniu zapalenia zatok, i schorzeń neurologicznych, gdyż działa dobroczynnie na pamięć i poprawia pracę mózgu.
Poznaj Ajurwedę
- Ogólnie o Ajurwedzie
- Ajurweda w praktyce
- Ajurweda w kuchni
- Nie tylko Ajurweda
- Lista podstawowych zabiegów
- Ajurweda bez makijażu