Udavartana - masaż dla zdrowia i urody

Ajurwedyjski masaż udavartana jest polecany wszystkim, którzy chcą być nie tylko zdrowi, ale również piękni i młodzi. Słowo "udavarthana" oznacza ruch do góry i takie właśnie ruchy wykonuje terapeuta lub terapeuci: trą - i to mocno - od dołu ku górze. Masaż udavarthana znajduje się zwykle w pakietach upiększających i odmładzających, jako że fantastycznie działa na kondycję skóry. Choć nie tylko.  

Na czym polega udavartana

Specyfika zabiegu polega na użyciu sproszkowanych ziół, korzeni, nasion i innych komponentów o działaniu medycznym i kosmetycznym. Proszek nakłada się na ciało posmarowane olejem lub na ciało suche. Proszek miesza się też z olejem i w takiej formie aplikuje na skórę. Są dwa rodzaje masażu udavartana: utsadana (snigadh, sneha) i udgharshana (ruksha). Ten pierwszy jest delikatniejszy, z poślizgiem, drugi na sucho, bardziej hardcorowy. Technika obejmuje energiczne ruchy ku górze wykonywane z dużą siłą, co pozwala nie tylko złuszczyć stary naskórek, ale i rozmasować komórki tłuszczowe i uwolnić zgromadzone w skórze i pod skórą ama. Udavartana to ajurwedyjski peeling całego ciała, plus masaż z odpowiednio dobranymi ziołami.

Jak działa udavartana

Ajurwedyjski masaż udvartana zaleca się jako zabieg wspomagający spalanie tkanki tłuszczowej oraz jako ogólnie upiększający, ujędrniający i wygładzający skórę i głęboko odżywiający dzięki poprawie krążenia. Udavartana przynosi masowanemu ciału i jego właścicielowi wiele korzyści:

uspokaja kapha doszę
redukuje zgromadzony w skórze tłuszcz
wzmacnia mięśnie
usuwa martwe komórki naskórka
poprawia krążenie krwi i metabolizm
uelastycznia stawy
eliminuje nieprzyjemny zapach ciała
redukuje ama
wspomaga leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów
redukuje cellulit

Co w proszku siedzi

Do sporządzenia proszku niezbędnego do masażu udavartana wykorzystuje się rośliny o sprawdzonym działaniu oczyszczającym, przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym, ściągającym. Prawie zawsze używa się amli i miodli indyjskiej, często cedru himalajskiego, senny, migdałecznika i fasoli kulthi. Skład proszku dostosowywany jest do indywidualnych potrzeb pacjenta, jego prakriti i kondycji skóry. Stare rody lekarskie i od dawna działające szpitale posiadają własne tradycyjne receptury, które utrzymują w tajemnicy.

Przeciwskazania

Choć skuteczny i dobroczynny, ajurwedyjski masaż udavartana czasem należy sobie odpuścić. Kiedy nie wolno go stosować?

w przypadku bardzo suchej, podrażnionej skóry
przy skaleczeniach, ranach
w przypadku egzemy
w ciąży
u dzieci poniżej 10 roku życia
bezpośrednio po panchakarmie

Inaczej niż w przypadku masażu abhyanga, który możemy, w ograniczonym zakresie, wykonywać samodzielnie, tego masażu raczej nie róbcie sami w domu.